Twinless är en typisk American Independent-film. Här har vi en ung okänd regissör som också skrivit manus och spelar en av de två huvudrollerna. Det är också vanligt att dessa filmer består av en mix av genrer, ofta komedi men lika ofta drama. Denna film adderar psykologisk thriller till mixen. Då filmen till stor del fokuserar på sorg, ensamhet och saknad blir det tonvikt på dramat.
Dylan O'Brien spelar Roman som just förlorat sin tvillingbror Rocky i en trafikolycka. Filmens regissör James Sweeney spelar Dennis som Roman träffar på en supportgrupp för dem som just blivit tvillinglösa.
Tyvärr är Rocky den karaktär som kanske hade varit den som varit mest intressant att följa. Nu får vi istället följa alla runt honom vars liv förstörts när han försvann. Det är mycket, mycket fokus på sorg i denna film. Den har flera fina scener för dem som vill grotta ner sig i sorgearbete.
Filmens andra sida är mer creepy. En fix idé leder till besatthet med alla tänkbara predikterbara tokigheter som följd. Vi får en uppsjö av "awkward moments" eller pinsamma situationer som väl är den närmaste översättningen till svenska antar jag, även om uttrycken är lite, lite olika i mitt huvud. Ta fem minuter och fundera på om de betyder exakt samma sak, eller om du som jag förnimmer dem lite, lite olika.
Jag blev tyvärr aldrig speciellt intresserad av Roman eller Dennis. En bit in i filmen dyker dock Marcie upp. Hon spelas av Aisling Franciosi och det var en kul, dvs spännande, karaktär. Sweeney har dock kanske gjort henne lite väl fantastisk. Men för huvudkaraktärerna var hon en "nobody" som fulats ner för att senare i filmen blomma ut. Det har gjorts förr och kommer göras igen. Hon finns där endast som en del av filmens mekanik känns det som. Detta är trots allt endast andra filmen Mr. Sweeney gjort.
Filmen vann publikens pris på Sundance 2025. Det är nog en predominant ung publik där.
Betyg: 2/5
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar